طاقچه – قفسه آمریکا امارات پایگاه هوایی

طاقچه – قفسه: آمریکا امارات پایگاه هوایی ایالات متحده امارات متحده عربی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اجتماعی پرداخت یارانه دستمزد به استانهای دارای قیمت بیکاری اوج

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار می‌گوید اگر رشد اقتصادی پایداری داشته باشیم در عالی ترین حالت سالی بین ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کنیم. وی اجرای

پرداخت یارانه دستمزد به استانهای دارای قیمت بیکاری اوج

پرداخت یارانه دستمزد به استانهای دارای قیمت بیکاری بالا

عبارات مهم : آموزش

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار می گوید اگر رشد اقتصادی پایداری داشته باشیم در عالی ترین حالت سالی بین ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می کنیم. وی اجرای طرح اشتغال فراگیر را راهگشای جبران کسری اشتغال هر سال آینده نگری شده است در برنامه ششم دانست.

به گزارش ایسنا، عیسی منصوری امروز در چهل و سومین نشست علمی ـ تخصصی شرکت تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان اظهار کرد: جمعیت فارغ التحصیل کشور طی یک دوره ای از ۱.۵ میلیون نفر به حدود ۵ میلیون نفر رسید و تلاش کردیم بازار کار و تعداد بیکاران را مدیریت کنیم ولی جمعیت دانشجویی ما از یک جایی با رشد اوج رفته و امروز به نقطه ای رسیده ایم که این جمعیت فزاینده در حال ورود به بازار کار است.

پرداخت یارانه دستمزد به استانهای دارای قیمت بیکاری اوج

وی ادامه داد: از سال ۱۳۹۳ جمعیت فعال کشور زیاد کردن پیدا کرده و قیمت همکاری اوج رفته است به نحوی که بالای ۷۵ درصد جمعیتی که در سالهای اخیر به این طریق وارد بازار کار شدند فارغ التحصیل دانشگاهی هستند.

معاون اشتغال وزیر کار افزود: در ابتدای دولت یازدهم دچار رکود ورشد اقتصادی منفی بودیم و بحران اقتصادی داشتیم. طبعا درچنین شرایطی رویکرد دولت به سمت سامان دادن به اوضاع موجود بود و بر همین اساس دولت در کلان اقتصاد تمرکز کرد تا رشد اقتصادی اتفاق بیفتد ولی ما همزمان بی اعتنا به مساله اشتغال نبودیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار می‌گوید اگر رشد اقتصادی پایداری داشته باشیم در عالی ترین حالت سالی بین ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کنیم. وی اجرای

منصوری متذکر شد: جهت ایجاد اشتغال دو بحث مطرح بود یکی اینکه رشد اقتصادی در کشور رخ دهد ولی اشتغال ایجاد نشود، مثل رشد نفت و گاز و دوم علیرغم اینکه رشد اقتصادی کمی داریم یا نداریم به این فکر کنیم که در حوزه های مثل خدمات یا بنگاههای خرد اشتغالزایی کنیم.

وی گفت: بر این اساس تلاش کردیم در بعضی رشته ها اشتغال و معیشت مردم تامین شود اگر چه اشتغالی که در آن دوره ایجاد شد، سالی ۶۰۰ هزار شغل بود ولی باید بپذیریم که اشتغال پر ارزشی نبوده چون اثرش را در اقتصاد کلان نگذاشت و ما به سراغ بخشهای غیر رسمی و بنگاههای خرد زیر 10 نفر رفتیم تا به رشد دست یافتیم.

به گفته معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۵ بین ۶۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار نفر شغل در کشور ایجاد شده است است ولی این اشتغال کیفی نیست.

پرداخت یارانه دستمزد به استانهای دارای قیمت بیکاری اوج

وی تاکید کرد: در حال حاضر تعهد ما در برنامه ششم توسعه آن است که هم سالی ۹۵۰ هزار شغل داشته باشیم و هم قیمت بیکاری را کم کردن دهیم ولی اگر رشد اقتصادی پایداری داشته باشیم در عالی ترین حالت بین ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می کنیم ولی باز هم به ۹۵۰ هزار شغل آینده نگری شده است در برنامه ششم نخواهیم رسید.

منصوری افزود: در نتیجه وزارت کار طرح اشتغال فراگیر را در دولت و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رساند که به موجب آن در هر رشته ای مثل صنعت، کشاورزی و خدمات به هدفگذاری اشتغال برسیم و فرضا در حوزه خدمات روی گردشگری یا فناوری اطلاعات متمرکز شدیم و سراغ رشته هایی رفتیم که بازار کار دارند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار می‌گوید اگر رشد اقتصادی پایداری داشته باشیم در عالی ترین حالت سالی بین ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کنیم. وی اجرای

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در بخش دیگری از بیانات خود قیمت همکاری زنان را پایین دانست ولی تاکید کرد که همزمان قیمت فارغ التحصیلی هم اوج است.

وی گفت: یکی از شاخصه های طرح کارورزی این است که به لحاظ فرهنگی زمینه ورود نیروی کار زن به بازار کار را فراهم می کند یعنی اگر شش ماه دوره آموزشی ببیند، آمادگی بیشتری جهت ورود به بازار کار پیدا می کند.

پرداخت یارانه دستمزد به استانهای دارای قیمت بیکاری اوج

منصوری به طرح کارورزی اشاره کرد و گفت: در این طرح بحث آموزش نیروی کار، مشوق های کارگری و کارفرمایی و اشتغال مستقیم در دستگاهی دولتی را مدنظر داریم و درصددیم هزینه اشتغال را جهت بنگاهها کم کردن دهیم و نیروی کار راجذب کنیم. در گام اول نیز هر کارفرمایی که نیروی کارورز را جذب کند دولت ۲۳ درصد سهم حق بیمه کارفرما را می پردازد.

معاون وزیر کار در عین حال از پرداخت یارانه دستمزد به استانهای دارای قیمت بیکاری اوج خبر داد و گفت: در دستورالعملی که ابلاغ شده است جهت استانهایی که قیمت بیکاری بالایی دارند رقمی تحت عنوان یارانه دستمزد در نظر گرفته ایم.

وی مسئله حال کشور را ساختار آموزش عالی دانست و با بیان اینکه جای وزارت علوم در طرح کارورزی خالی مانده هست، گفت: در دنیا سه نوع ساختار آموزش عالی مشمول بر نظام متمرکز دولتی، لیبرال و همکاری بخش شخصی و دولتی وجود دارد که اگر نظام آموزش عالی از نوع متمرکز دولتی باشد در آن تولید انبوه استاندارد فارغ التحصیلان اتفاق می افتد.

منصوری گفت: بنابراین خروجی چنین نظامی فارغ التحصیلانی است که به جای پژوهش محوری، آموزش محورند و چنین افرادی به درد بازار کار نمی خورند لذا باید هزینه اشتغال را پایین بیاوریم و به سمت زیاد کردن مهارت آموزی در نیروی کار برویم.

معاون اشتغال وزیر کار تصریح کرد: از آنجا که نمی توانیم به نیروی کار بگوییم ۲۰ سال منتظر بماند تا ساختار نظام آموزش عالی اصلاح شود لذا ۶ ماه دوره کارورزی در نظر گرفتیم تا نیروی کار ماهر تربیت و وارد بازار کار شود.

به گفته وی در طرح کارورزی، معادل یک سوم حقوق و دستمزد به عنوان کمک هزینه به کارورز داده می شود ولی چنانچه اتفاقی جهت فرد بیفتد مشمول بیمه مدنی حوادث خواهد شد.

آنطور که منصوری گفته نشانه از آموزش افراد در طرح کارورزی اوج بردن اشتغال پذیری نیروی کار است و در آن کم کردن هزینه اشتغال، آینده نگری مشوق های کارگری، معافیت بیمه کارفرمایی و یارانه دستمزد آینده نگری شده است است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در آخر گفت: در تلاش هستیم تا در آموزش های کوتاه مدت، زیاد کردن تطابق رشته فعالیتها و محتواهای آموزشی با نیاز بازار کار را دنبال کنیم و در میان مدت، کسانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شده است اند رصد می کنیم که در کجا مشغول کار می شوند و بر اساس آن آینده نگری می کنیم چه رشته هایی مورد نیاز بازار است تا در ۱۰ سال آینده به سمت تربیت نیرو در آن رشته ها برویم و در دراز مدت نیز باید به سمت اصلاح ساختار نظام آموزش عالی برویم.

واژه های کلیدی: آموزش | بازار | اشتغال | دستمزد | آموزشی | اقتصادی | بازار کار | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs